Cvičné výběrové řízení

Projekt s vysokou přidanou hodnotou pro kandidáty i zaměstnavatele 

Čeká mě výběrové řízení a říkám si: „Nějak to dopadne“. Místo rozhovoru jsem ale pasivní a personalista ze mě loví informace. Jde poznat, že jsem se nepřipravil/a a najednou nevím, jak odpovědět. Jaké jsou moje silné a slabé stránky? Profláknutý dotaz, ale zkusili jste si na něj někdy sami odpovědět? Pokud plánujete změnu zaměstnání a chtěli byste se na ni důkladně připravit, jedním ze způsobů sebepodpory je, zkusit si situaci výběrového pohovoru formou simulace.

Výběrové řízení nanečisto

Máte obavy, jak zvládnete výběrové řízení či pohovor? Vyzkoušejte si výběrové řízení s profesionálním personalistou. Za největší benefit jeho účastníci nejčastěji považují možnost otestovat si, jak pohovor probíhá.

„Je to hlavně cenná možnost vyzkoušet si něco takového v bezpečném prostředí. Kandidát může před reálnou situací pohovoru ještě přemýšlet, co by udělal jinak. Dostane od nás také zpětnou vazbu, jak na nás působil a na co se případně u reálného pohovoru zaměřit, na čem stavět a naopak, kde jsme cítili slabá místa, na která je potřeba se lépe připravit a dokázat je líp obhájit nebo zdůvodnit,“ vysvětluje Dušan Rendoš, personalista a pracovní psycholog, v současnosti působící na pozici HR Business Partner pro ČR, Polsko a Slovensko. Právě on byl jedním z členů týmu Jihomoravského centra pro mezinárodní mobilitu, z.s.p.o., který v rámci služeb kariérového poradenství Centra vzdělávání všem, zaujal pozici personalisty.

30 minut k nezaplacení

Klient, který se účastní cvičného výběrového řízení (CVŘ), posílá předem CV, motivační/průvodní dopis a odkaz na inzerát pozice, o kterou by se potenciálně ucházel. Může to být pozice, na kterou se opravdu chystá reagovat nebo jen typově vybraná. Na místě se klient setkává s “personalisty”, kteří ho provedou simulovaným výběrovým pohovorem, který trvá cca 30 minut.

„V roli personalistů jsou jak poradci CVV, tak máme vždy i externího personalistu z praxe. Pozorovatelem dění bývá poradce, který byl s klientem předtím v kontaktu v rámci individuálních konzultací. Po skončení simulace dostává klient od všech zúčastněných zpětnou vazbu,“ popisuje průběh takového cvičného pohovoru Viktor Kulhavý, kariérový poradce CVV s tím, že zkušenost, kterou si klient odnáší, může dále reflektovat se svým poradcem na individuální konzultaci.

Personalista radí

Podle zkušeností personalistů je v praxi často cítit nepřipravenost uchazečů. Spoléhají, že to „nějak dopadne“.  Podle personalisty Dušana Rendoše to nikdy nepůsobí dobře. Další nepříjemnou chybou je podle něj pasivita, když kandidát svůj prostor na to, aby se ukázal a přesvědčil, kvůli své pasivitě nevyužije.

„Je vhodné si zjistit o firmě a dané pozici co nejvíce informací a také zamyslet se nad tím, jaké vlastnosti budou na dané pozici požadovány, jak se mě na ně mohou ptát a co jim na to odpovím,“ doporučuje Dušan Rendoš. Projekt CVŘ považuje za projekt s vysokou přidanou hodnotou pro obě strany – kandidáty i zaměstnavatele.

„Je časté, že kandidáti mají pro práci vhodné zkušenosti i vlastnosti a je potřeba jim jen pomoct je odprezentovat,“ doplňuje Dušan Rendoš.

Přínos pro klienta:

 

Nejste si jistí a potřebujete podporu před plánovaným výběrovým řízením?