Jak na práci, stáž nebo dobrovolnictví v zahraničí

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ve čtvrtek 26. listopadu proběhl v Knihovně Jiřího Mahena v Brně bezplatný seminář otevřený široké veřejnosti s názvem Jak na práci, stáž nebo dobrovolnictví v zahraničí. Pokud jste se na něj nedostali a přesto byste rádi vyjeli na zkušenou za hranice, přečtěte si shrnutí nejdůležitějších informací doplněné fotografiemi a prezentacemi zúčatněných institucí.

Seminář zařazený mj. do programu Týdne vzdělávání dospělých se konal v nádherných prostorách zrenovované půdní vestavby Knihovny Jiřího Mahena v centru města Brna. Účastníci si vyslechli aktuální informace o možnostech vycestování do zahraničí za účelem stáže, dobrovolnictví či získání pracovních zkušeností.

 

Jako první představila Hana Klenovská služby Evropské dobrovolné služby a neziskové organizace INEX-SDA:

V rámci EVS můžete vycestovat do zahraničí na 2-12 měsíců, věk dobrovolníků je však omezen na 17-30 let. Můžete se podílet na zajímavých aktivitách při práci s dětmi, seniory, menšinami, organizaci kulturních akcí či prací v národních parcích. Uzávěrky projektů jsou 3x do roka, přičemž nejdříve 3 měsíce po uzávěrce lze vyjet na projekt.

INEX-SDA nabízí více než dva tisíce dobrovolných projektů po celém světě s délkou od kratších workcampů (2-3 týdnů) po dlouhodobé dobrovolnické příležitosti (3 měsíce a více). Účastníkovi workcampu musí být minimálně 16 let, v nabídce jsou ale i programy pro rodiny či osoby starší 30let. Pracuje se obvykle 6 hodin denně 5 dní v týdnu a většinou se nepředpokládá předchozí zkušenost nebo zvláštní kvalifikace v oboru.

 

Služby informační a poradenské sítě EURES představila Lenka Navrátilová:

Posláním bezplatné služby Úřadu práce fungující od roku 2004 je usnadňovat mezinárodní mobilitu pracovních sil. Informuje o volných pracovních místech, životních a pracovních podmínkách, sociálním zabezpečení a zdravotním pojištění v jednotlivých státech EU, EHP a Švýcarska. Poskytuje také obsáhlou databázi volných pracovních míst v členských státech sítě EURES. V prezentaci najdete i aktuální poptávku po žádaných profesích a informace o situaci na evropském pracovím trhu.

 

Na závěr semináře vystoupila Lenka Marenčíková s prezentací o zahraničních stážích organizace AIESEC:

AIESEC je mezinárodní studentskou organizací s pobočkami ve více než 120 státech světa. Nabízí dva typy stáží - Global Talent a Global Citizen. Global Talent jsou platově ohodnocené profesní stáže v délce 3-18 měsíců, na něž je třeba mít relevantní pracovní zkušenosti. Global Citizen jsou dobrovolnické stáže v trvání 6-8 týdnů, které mohou být zaměřené na práci s dětmi, vzdělávání, rozvoj podnikání nebo práci v neziskovkách. U stáží je věkové omezení do 30let a požadavek znalosti angličtiny na úrovni B1/B2.

 

Seminář nabídl kromě prezentací i možnost individuálních konzultací, do kterých se zapojilo také Centrum vzdělávání všem, Europe Direct, Eurocentrum a Student Agency.

 

Další užitečné odkazy: