Zápisník kariérových poradců – nový směr po mateřské

Lidé někdy volí svůj profesní směr z možností, které je vlastně ani nezajímají nebo nebaví. V tom případě je lepší se na chvíli zastavit a zamyslet se nad tím, zda neexistuje ještě jiná alternativa vedoucí ke spokojenosti. Paní Lídě se to s pomocí kariérové poradkyně povedlo.

Paní Lída přišla do Centra vzdělávání všem rok před koncem druhé rodičovské dovolené a chtěla se připravit na novou, pracovní etapu. Neměla dosud žádnou praxi. Po gymnáziu sice vystudovala na vyšší odborné škole obor Nutriční terapeut, ale nikdy v něm nepracovala. Stejně tak neověřila v praxi své znalosti z rekvalifikačního kurzu Mzdová účetní, který absolvovala po první mateřské dovolené. Lída tak především hledala směr, kterým se profesně vydat, a v průběhu konzultací tak zvažovala všechna pro a proti a možnosti uplatnění v obou vystudovaných oborech.

TIP: Řešíte-li pracovní uplatnění po rodičovské dovolené, využijte bezplatné kariérové poradenství v CVV nebo si přečtěte různé tipy a rady v sekci Pro rodiče.

Z našich společných setkání postupně vyplynulo, že Lída vlastně nemá bližší vztah ani k jednomu z možných oborů uplatnění, navíc je velmi plachá a obtížně komunikuje s lidmi. Navrhla jsem proto, ať na chvíli přestaneme řešit směr, který má zvolit, a zaměříme se na to, co ji baví, co má ráda a jaká je vlastně její osobnost. Během této naší práce vyšlo najevo, že již během studia na gymnáziu Lídu velmi bavilo programování na PC, byl to takový její sen, na který ale postupem času nějak pozapomněla. Uvědomila si, že by ji tato práce lákala a rozhodla se tento obor studovat na vysoké škole. Měla trochu obavy, zda zvládne přijímací řízení a zda s  jejím plánem také bude souhlasit manžel. Vzhledem ke dvěma malým dětem byla jeho podpora nezbytná. Obavy se ale ukázaly jako zcela zbytečné, manžel byl nadšený z toho, že by mu Lídin nový profesní směr pomohl i v jeho podnikání a mohl by manželku i zaměstnat. Lída si zjistila potřebné požadavky ke studiu a dohodly jsme se, že na dalších konzultacích budeme pracovat na jejím osobním rozvoji, zejména asertivitě. Na následná setkání však již nepřišla. Místo toho jsem obdržela dvě zprávy. V první Lída psala, že má napilno s přípravou na přijímací řízení, a ve druhé již šťastně oznamovala přijetí na vysokou školu. Nechybělo ani poděkování za pomoc při hledání nového směru pro její profesní uplatnění po mateřské.

Kariérová poradkyně Iveta Fárová